Интервю със Станислав Цветков от Студио Змей

Днес сме ви приготвили интервю със специален гост, а именно Станислав Цветков от Студио Змей, познато с работата си по българската анимация „Златната ябълка“ и Cartoon Network Studios продукцията „Орденът на еднорога“. Благодарим на студиото и за текстовата версия на интервюто!

– Моля, представи се!

– Казвам се Станислав Цветков и съм съсобственик и ръководител на анимацията в „Студио Змей“. Като ръководител на анимацията, едно от заниманията ми е да оказвам артистична и техническа подкрепа на анимационните ни екипи. Казвам „екипи“, защото много често работим по повече от един проект, които включват повече от един екип аниматори. Също така проверявам всяка една сцена, независимо от етапа, на който се намира (груба анимация, почистване или цвят), преди да бъде пратена към клиента/режисьора. Студиото до момента е работило по множество международни проекти, част от които, както знаете са „Аз ,Елвис Риболди“, който върви по CN, „Орденът на еднорога“ по HBO Max, копродукциите „Хрусковците“, които можете да гледате по Българската национална телевизия, „Имало едно време – Предметите“ пък може да гледате на VOYO. Както и по редица други сериали и късометражни филми. Разбира се, студиото разработва и собствени продукции, едва ли има смисъл да споменавам „Златната ябълка“, но също и „Мила и Марко“, като стремежът на студиото е да можем не само да продължим да разработваме собствени проекти, но и да можем да ги реализираме, което пък е свързано с друга много по-обширна тема относно финансирането на анимационно кино в България, но нека да не отегчаваме зрителите. Ще кажа само, че работим и по тази тема.

– С какви анимации си израснал и кои вдъхновяват работата ти?

– Израснах в края на 80-те, началото на 90-те, когато нямаше голям избор какво да гледаме. Спомням си, че след появата на кабелната телевизия, гледах всички анимации по немските детски канали и CN. Като любими ми бяха „Спайдър-Мен“, „Две глупави кучета“ и „Кураж, страхливото куче”! Вдъхновяват ме основно класически рисувани анимации като „Дух: Жребецът на Симарон” от 2002 или „Атлантида: Изгубената империя” от 2001, но, разбира се, и някои от новите анимации – „Клаус” или „Аркейн” например.

– Следиш ли някакви анимации в момента и нещо наскоро, което да те е впечатлило?

– Следя, доколкото имам възможност и време. Харесва ми тенденцията 3D филмите да им се придава по-класически рисуван вид. „Спайдър-Мен: В Спайди-вселената” е един такъв хубав пример. „Нимона” също ми хареса много, дори повече и от „Спайдър-Мен”.

– Кажи за какво се разправя новият сериал „Хрусковците“ и как беше работата по него.

– Сериалът „Хрсковците“ се разказва за семейство тролчета, което е прокудено от мястото, където живеят – един стар мост, и им се налага да се преселят в големия град и да живеят сред хората (които доскоро са били тяхна храна), но без да се издават какви са, и това от своя страна създава редица забавни ситуации, които можем да видим във всеки един епизод по Българската национална телевизия.

– Как се стигна до това да анимирате за Cartoon Network продукциите „Първобитно“ и „Орденът на еднорога“?

– Работата ни по тези продукции беше в резултата на годините, които инвестирахме за създаването, обучението и задържането на местен анимационен екип. Нещо, което беше цел на студиото от самото създаване, а именно – да създадем среда, в която талантливи български художници-аниматори да могат да работят и да се развиват и да не се налага да емигрират след обучението си в чужбина, да остават там, за да работят по големи заглавия в анимационната индустрия. Това, плюс присъствието ни на големите ежегодни международни пазари за анимация, на които имахме възможност да се срещнем с професионалисти от цял свят и благодарение на добрата ни работа и отношение по предишните ни проекти, бяхме поканени да се включим в тези сериали.

– Какво научихте от работата си по тези анимации?

– От работата си с режисьор като Генди Тартаковски може да се научи много. От това как някои установени правила в анимацията могат да бъдат нарушавани и това да не понижава качеството на анимацията, а напротив, да придава един изключителен и уникален вид. До това колко важна е намесата на режисьора във всяка една сцена, защото това, което отличаваше Генди от останалите режисьори, с които сме работили е, че той лично проверяваше и рисуваше примерни рисунки във всяка една сцена, как иска да изглежда сцената и каква емоция да изразява всеки персонаж. По този начин след като сцената беше завършена, се спестяваше много време от ненужни корекции, в които режисьорът да поправя неща, които не му харесват.

– Работата ви по „Орденът на еднорога“ бе голямо постижение за българско студио, но сякаш бе премълчано от повечето български медии, на какво мислиш, че се дължи това?

– В България до голяма степен все още се гледа на анимацията като нещо за деца и нещо не толкова сериозно, на което трябва да се обръща внимание. Нещо, което в другите европейски страни например не е така и там анимацията е сериозна индустрия, която не само има голяма културна, но и икономическа стойност, помагайки за популяризирането на местната културата и генерирайки не малки приходи в държавата.

– Любима сцена, която сте анимирали за „Орденът на еднорога“ или „Първобитно“?

– Почти всяка сцена от „Орденът на еднорога” беше удоволствие да се работи и не мога да отлича една единствена. Но най-предизвикателните и интересни сцени бяха тези със съществата – зомби слонът или Кракена. Също и битките, в които участваха армия древногръцки статуи или мъртви пирати.

– Можем ли да очакваме нов сезон на „Орденът на еднорога“?

– Не можем да кажем за момента, но разбира се, се надяваме да има и втори сезон.

– А работа по друга Cartoon Network продукция скоро?

– Ще запазя в тайна. 🙂 Ще кажа само, че предстоят интересни проекти пред студиото за напред!

– Какво се случва със „Златната ябълка“?

– „Златната ябълка“ върви по своя път. Макар и да не говорим много за нея в последните години, работим по това да се случи. Както сме обявявали неведнъж в публичното пространство, сериалът е вече френско-българска копродукция, като френските ни партньори от „Данделуу” притежават 70% от сериала. Това, което мога да кажа е, че „Златната ябълка“ изпревари времето си и е създадена преди да имаме разработени местни механизми за финансиране и създаване на анимационни сериали от такъв мащаб. Механизми, които съществуват от дълги години в страни като Франция и Ирландия например, където анимационната индустрия е част от икономиката и популяризирането на културното наследство на страните. Благодарение на подкрепата на Българската национална телевизия за пилотния епизод и с огромната за нашите стандарти подкрепа на всички дарители от кампаниите за финансиране, които създадохме, всички зрители на прожекциите в страната, които ни подкрепиха, купувайки пано с илюстрация, плюшена играчка или книжка, успяхме да разработим сериала на достатъчно високо ниво, за да покажем красотата и богатството на българската култура. За да се реализира един такъв сериал с качеството, на което всички фенове на анимацията сме свикнали да виждаме в любимите си сериали по CN, Нетфликс, Дисни или HBO, са необходими между 5 и 7 млн. евро. Това са огромни суми, непосилни не само за нашите стандарти, но и за която да е държава или студио в Европа. За това и начинът за реализиране на такъв сериал, става посредством международни партньорства/копродукция, чрез европейски програми за финансиране, но и до голяма степен с подкрепа на държавно ниво. Не само чрез финансиране, но и чрез разпространение и подкрепа от националните телевизии. В последните години има огромно развитие на държавните институции в посока изграждане и подобряване инфраструктурата за подпомагане на филмовата и анимационна индустрия, което много ни радва. Защото „Златната Ябълка” може би има най-голяма обществена популярност, но ние не сме единственото анимационно студио, което има идея и желание за реализация на собствен анимационен сериал, който да популяризира българската култура и да даде поле за изява на талантливите български художници. И за това и ние, и колегите ни няма да спрем да търсим начин, за да реализираме проектите си. 

– Какво ще кажеш на младите български аниматори и тези, които обмислят да поемат по този път?

– Да не се отказват от тази цел да се занимават с анимация, да продължават да се развиват, да надграждат уменията си, защото анимационната индустрия в България има нужда от професионалисти, които да правят анимация на световно ниво. Ние и нашите колеги от другите анимационни студиа пък правим всичко възможно да развиваме индустрията и да осигуряваме достатъчно поле за изява на младите български аниматори. С радост можем да кажем, че местният ни анимационен екип е съставен от млади и супер талантливи български аниматори, а част от тях се завърнаха в България след завършването си в чужбина, именно защото имаше къде да се реализират.

– Имате ли стажове във вашето студио?

– Предлагаме стажове, да. Поради огромния интерес, за което сме много радостни, разбира се, и заради натовареността на студиото, за съжаление не можем да приемаме по много стажанти наведнъж. За това всеки, който желае да стажува при нас, трябва да изпрати кратко резюме, както и най-скорошното си портфолио и шоурийл, ако има вече някакъв опит в анимацията, тъй като се стремим всеки стажант при нас да получи нужното внимание, съобразено с познанията му преди започване на стажа и в последствие за периода на стажа да надградим уменията и познанията им.

– И като за финал: Ял ли си ябълка?

– Разбира се! Както се казва – ябълка на ден държи доктора далеч от мен.

Повече за Студио Змей ще откриете в сайта им. Всички епизоди на „Орденът на еднорога“ са налични в стрийминг платформата Max.

Добави коментар